Τη Δευτέρα 29 Ιανουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα

“Με άλλα μάτια”.

Στόχος του εκπαιδευτικού προγράμματος είναι  η  εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών με τη διαφορετικότητα. Ανάπηρα άτομα συντονίζουν έναν ελεύθερο διάλογο με τους μαθητές και τις μαθήτριες. Μαζί, προσεγγίζουν βιωματικά την πραγματικότητα της αναπηρίας, της προσβασιμότητας και της μοναδικότητας του κάθε ατόμου. Τα παιδιά, ως οι ενεργοί αυριανοί πολίτες, αφυπνίζονται και συνειδητοποιούν την αξία της αλληλοαποδοχής και της αλληλεγγύης.

Αυτή η αλληλεπίδραση και αλληλοκατανόηση είναι βασικές προϋποθέσεις για την αλλαγή στάσης και νοοτροπίας σχετικά με τη διαφορετικότητα, την αναπηρία και τον κοινωνικό αποκλεισμό.