Την Πέμπτη 14 Μαρτίου 2024, πραγματοποιήθηκε το  Εκπαιδευτικό Πρόγραμμα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Καλαθοσφαίρισης «Τρίποντα στα Σχολεία».

Σκοπός του προγράμματος είναι μέσα από τη σωστή καθοδήγηση να αγαπήσουν οι μαθητές και οι  μαθήτριες το άθλημα του Μπάσκετ, να αποκτήσουν την κατάλληλη καλαθοσφαιρική εκπαίδευσηεντός κι εκτός σχολικού περιβάλλοντος, και την σωστή νοοτροπία που απαιτεί ένα ομαδικό άθλημα.Το μπάσκετ, ως ομαδικό άθλημα, βοηθά μέσω της προπόνησης και της παιδαγωγικής διαδικασίας τα παιδιά να μάθουν να λειτουργούν με σεβασμόσυνέπεια και κατανόησηΣυμμετέχοντας στις ασκήσεις μαθαίνουν να συνυπάρχουν και να συνεργάζονται με τους συμμαθητές και τις συμμαθήτριες τους. Όλα τα παραπάνω συμβάλλουν τόσο στην ανάπτυξη της προσωπικότητας τους όσο και της αρμονικής συνύπαρξης στο περιβάλλον του σχολείου.